Co jsou to šifry a jak je řešit?

Zapomeňte na morseovku a vlajkovou abecedu – šifry v našich hrách mají úplně jinou podobu. Můžete rovnou i opustit představu, že šifrování je jen pro vybrané jedince s IQ raketových inženýrů. V našem podání je šifrování pro každého - v programech a hrách pracujeme totiž především s kreativitou. S trochou snahy tak může naše šifry vyřešit každý.

Co jsou to šifry a jak je řešit?

Na našich akcích a hrách využíváme šifry ve smyslu hádanek a logických úkolů. Při použití selského rozumu, všímavosti, tvořivosti a hlavně trpělivosti je šance, že je vyluští úplně každý. Šifry připravujeme tak, aby pobavily a po vyřešení přinesly dobrý pocit z překonané překážky. Tím se liší od šifer využívaných pro válečnou komunikaci, v bankovnictví nebo při šifrování webových stránek, kde je cílem, aby je nikdo nezasvěcený neuměl prokouknout.

Jak taková šifra vypadá?  Nepředvídatelně. Může se skrývat kdekoliv, v textu, v obrázcích, v písničce, v nějakém předmětu, na fasádě domu, na soše. Pokaždé v sobě ale obsahuje prvky, které nenápadně ukazují cestu k odhalení jejího principu. Šifra má vždy jednoznačné řešení a tvoří klasický nestrukturovaný problém, máte zadání, víte, jak má zhruba vypadat výsledek, ale nikdo vám neřekne, jakou cestou se k výsledku dopracovat. Šifry jsou často výzvou, se kterou je potřeba se chvilku „trápit“.

Všechny šifry v našich hrách vytváříme vlastní a každou pečlivě otestujeme. Nemusíte se tak bát, že byste byli znevýhodněni tím, že neumíte pracovat s šifrovacími klíči. Principy našich šifer nevyžadují znalosti žádných specifických kódovacích technik, vše, co je potřeba, je schopnost kreativního řešení problému, trpělivost, občas možná až zarputilost k překonávání drobných neúspěchů a v neposlední řadě schopnost neztratit dobrou náladu, když se třeba příležitostně nedaří.

Jak šifry řešit? Pomůže šifrovací desatero.

Leží-li před vámi nová šifra:

  1. Prozkoumejte, co vše na ní je. Pojmenujte si to.
  2. Zkoušejte nejdřív jednodušší principy.
  3. Řekněte si jasně, co chcete vyzkoušet (jaký nápad) a rozumně dlouhou dobu s ním zkuste pracovat. Často se stane, že má člověk správný nápad, ale vzdá to moc brzy.
  4. Neupínejte se na jednu myšlenku. Dejte si časový limit, po něm zkuste vymyslet jinou metodu.
  5. Brainstormujte.
  6. Buďte podezíraví. Podivné náhody často nejsou náhody. Všímejte si pravidelností.
  7. Nebuďte paranoidní. Podivné náhody jsou často jenom náhody.
  8. Využijte všechny informace a materiály, které máte.
  9. V případě nouze: Přečtěte první písmena. Předmět rozbijte!
  10. S těžkými šiframi se nejlíp vypořádáte tak, že vůbec nepřijdete na to, že jsou těžké.

Převzato a upraveno z sifrovacky.cz.

Šifry jsou týmová záležitost, je mnohem efektivnější a zajímavější luštit v týmu, než o samotě. Více než kde jinde platí pořekadlo, že víc hlav, víc ví. V týmu se navíc násobí radost z vyřešeného problému, i se lépe snáší nezdary. My se snažíme při tvorbě her každou sadu šifer vytvářet tak, aby dostali příležitost jednotliví členové týmu s různými zkušenostmi a různými pohledy na řešení problému. 

Principy a schopnosti, které se naučíte při luštění šifer, se hodí pro řešení mnoha problémů a situací, se kterými se v dnešní době, zejména v práci, běžně setkáváte. Řešením šifer rozvíjíte svoji kreativitu, schopnost přemýšlet mimo zajeté rámce a řešit komplexní problémy, schopnost spolupráce, komunikace a argumentace.

Tipy na luštění v týmu:

  • Spolupracujte.
  • Říkejte svoje nápady nahlas.
  • Poslouchejte, co říkají ostatní.
  • Zopakujte si, co vše jste už zkusili.
  • Pracujte paralelně, zkoušejte víc možností zároveň.
  • Pracujte společně, jeden člověk snadno udělá chybu.
Vyzkoušejte si luštění šifer!

Proboha, je to plné hvězd!

lehká šifra

Až oči přechází, z tolika barev, co? Nenechte se zmást, buďte hvězda, to dáte! Vyluštíte hvězdnou šifru hned nebo až za několik světelných let?

Korálky

lehká šifra

Říká se, že dny jsou jako korálky navlečené na niť našeho života. A zvlášť v tomhle jarním období, jsou některé dny už krásné, jasné a slunečné a jiné zase ještě tmavé a upršené. Pojďte si ty upršené projasnit alespoň naší korálkovou šifrou.

Zase kytka?

lehká šifra

…to vám nejspíš žádná žena neřekne. Kytky jsou prostě sázka na jistotu. I náš myšák je světem protřelý kavalír a čeká proto na myšku s kytkou. Vy ale nečekejte a luštěte! Nečekáme však, že vám to bude trvat déle jak 30 sekund…

Valentýnská

lehká šifra

Šifry můžou být super zábavou na rande –⁠ máte jedinečnou příležitost oslnit partnera svou genialitou. A když to nevyjde, svíčka, kterou tu proklatou šifru zapálíte, už vám hoří a čokoláda je dobrá na nervy…

PF 2023

lehká šifra

Pojďte si vyluštit, co vám v roce 2023 přejeme! A kromě toho můžete lehce nakouknout pod pokličku našich plánů na nový rok…

Šifrovací adventní kalendář 2022

lehká šifra

Psali jste si o něj už od léta. Ale dále už čekat nemusíte – tady je! Adventní šifrovací kalendář Cryptomania. Týdny jsme studovali zajímavé vánoční zvyky ve světě a další týdny jsme na vymýšleli zajímavé (a samozřejmě zapeklité) šifry. Tak si jej užijte a ať se líbí!

Šifrovací adventní kalendář 2021

lehká šifra

První svíčka na adventním věnci už hoří a začíná doba čekání a těšení se. Abychom i my, Cryptomaniaci, přidali trošku vánoční pohody, rozhodli jsme se všem fanouškům šifer a logických úloh připravit další Šifrovací adventní kalendář.

Na vlastní kůži

lehká šifra

Zažijte africké léto na vlastní kůži. A vyluštěte si k tomu šifru, která vás zve do zoo.

Cryptomania pro děti?

lehká šifra

Určitě, ale jen pro ty s hravými rodiči. Naší základní filosofií je vytvářet úkoly zábavné a originální. Šifra má bavit a vtáhnout vás do hry – přímo přitahovat vaši pozornost a lákat k luštění. Tomu ovšem odpovídá i druhá stránka věci – obtížnost. Šifra musí být přece trochu výzva.

Politicky nekorektní

lehká šifra

Ti naši politici jsou pěkná čísla. Copak před námi všechno skrývají? Jak má člověk vědět čemu věřit, co číst?