Co jsou to šifry a jak je řešit?

Zapomeňte na morseovku a vlajkovou abecedu – šifry v našich hrách mají úplně jinou podobu. Můžete rovnou i opustit představu, že šifrování je jen pro vybrané jedince s IQ raketových inženýrů. V našem podání je šifrování pro každého - v programech a hrách pracujeme totiž především s kreativitou. S trochou snahy tak může naše šifry vyřešit každý.

Co jsou to šifry a jak je řešit?

Na našich akcích a hrách využíváme šifry ve smyslu hádanek a logických úkolů. Při použití selského rozumu, všímavosti, tvořivosti a hlavně trpělivosti je šance, že je vyluští úplně každý. Šifry připravujeme tak, aby pobavily a po vyřešení přinesly dobrý pocit z překonané překážky. Tím se liší od šifer využívaných pro válečnou komunikaci, v bankovnictví nebo při šifrování webových stránek, kde je cílem, aby je nikdo nezasvěcený neuměl prokouknout.

Jak taková šifra vypadá?  Nepředvídatelně. Může se skrývat kdekoliv, v textu, v obrázcích, v písničce, v nějakém předmětu, na fasádě domu, na soše. Pokaždé v sobě ale obsahuje prvky, které nenápadně ukazují cestu k odhalení jejího principu. Šifra má vždy jednoznačné řešení a tvoří klasický nestrukturovaný problém, máte zadání, víte, jak má zhruba vypadat výsledek, ale nikdo vám neřekne, jakou cestou se k výsledku dopracovat. Šifry jsou často výzvou, se kterou je potřeba se chvilku „trápit“.

Všechny šifry v našich hrách vytváříme vlastní a každou pečlivě otestujeme. Nemusíte se tak bát, že byste byli znevýhodněni tím, že neumíte pracovat s šifrovacími klíči. Principy našich šifer nevyžadují znalosti žádných specifických kódovacích technik, vše, co je potřeba, je schopnost kreativního řešení problému, trpělivost, občas možná až zarputilost k překonávání drobných neúspěchů a v neposlední řadě schopnost neztratit dobrou náladu, když se třeba příležitostně nedaří.

Jak šifry řešit? Pomůže šifrovací desatero.

Leží-li před vámi nová šifra:

 1. Prozkoumejte, co vše na ní je. Pojmenujte si to.
 2. Zkoušejte nejdřív jednodušší principy.
 3. Řekněte si jasně, co chcete vyzkoušet (jaký nápad) a rozumně dlouhou dobu s ním zkuste pracovat. Často se stane, že má člověk správný nápad, ale vzdá to moc brzy.
 4. Neupínejte se na jednu myšlenku. Dejte si časový limit, po něm zkuste vymyslet jinou metodu.
 5. Brainstormujte.
 6. Buďte podezíraví. Podivné náhody často nejsou náhody. Všímejte si pravidelností.
 7. Nebuďte paranoidní. Podivné náhody jsou často jenom náhody.
 8. Využijte všechny informace a materiály, které máte.
 9. V případě nouze: Přečtěte první písmena. Předmět rozbijte!
 10. S těžkými šiframi se nejlíp vypořádáte tak, že vůbec nepřijdete na to, že jsou těžké.

Převzato a upraveno z sifrovacky.cz.

Šifry jsou týmová záležitost, je mnohem efektivnější a zajímavější luštit v týmu, než o samotě. Více než kde jinde platí pořekadlo, že víc hlav, víc ví. V týmu se navíc násobí radost z vyřešeného problému, i se lépe snáší nezdary. My se snažíme při tvorbě her každou sadu šifer vytvářet tak, aby dostali příležitost jednotliví členové týmu s různými zkušenostmi a různými pohledy na řešení problému. 

Principy a schopnosti, které se naučíte při luštění šifer, se hodí pro řešení mnoha problémů a situací, se kterými se v dnešní době, zejména v práci, běžně setkáváte. Řešením šifer rozvíjíte svoji kreativitu, schopnost přemýšlet mimo zajeté rámce a řešit komplexní problémy, schopnost spolupráce, komunikace a argumentace.

Tipy na luštění v týmu:

 • Spolupracujte.
 • Říkejte svoje nápady nahlas.
 • Poslouchejte, co říkají ostatní.
 • Zopakujte si, co vše jste už zkusili.
 • Pracujte paralelně, zkoušejte víc možností zároveň.
 • Pracujte společně, jeden člověk snadno udělá chybu.
Vyzkoušejte si luštění šifer!

Lišácká šifra

Lehká šifra

Tohle město teď máme prochozené křížem krážem. Plánujeme tu totiž novou hru Lišáci z Kamenky. Schválně jestli poznáte, které to je. Jen pozor, ať vás na té virtuální procházce nepřejede šalina.

Šifrování a orienťáci? To jde dohromady!

Lehká šifra

Jsme partnerem závodů v orientačním běhu Czech O-Tour 2024! A pokud nás chcete potkat na živo, vyrazte třeba hned 24. března do Mirákula v Milovicích, kde budete mít možnost si zaluštit a nakoupit naše hry za „orienťácké“ ceny!

PF 2024

Lehká šifra

Oslavte s námi Nový rok v duchu mayské kultury kdesi na Yucatánu. Můžete si tam zaletět nebo si zahrajte naši hru Návrat Nefritového hada a užijte si k tomu chutnou zašifrovanou hostinu.

Hanojské, totiž Mayské věže

Lehká šifra

Při tvorbě hry Návrat Nefritového hada nám přebyla jedna šifra. Pokud už hru s pyramidami máte, můžete si šifru vyluštit s jejich pomocí. Šifra by se tak měla jmenovat spíše Mayské věže. Zvládnete to?

Šifrovací adventní kalendář 2023

Sada různorodných šifer

Šifrovací adventní kalendář 2023 je tady. Upečený s láskou jako cukroví, po kterém rozhodně nepřiberete. Nazdobený krásnými ilustracemi a připravený k vytištění. Užijte si chytrý advent s Cryptomania!

Upíra brokovnicí nezastavíš

Lehká šifra

Halloween nebo dušičky, strašidla a příšery jsou na konci října jednoduše všude. I v naší šifře. Potrápí vás a také trošku pobaví. Až budete znát heslo, tak můžete vyzkoušet bystrost kolegů, kamarádů, dětí, babiček, strýčků. Nebojte se a pusťte se do toho.

Prázdninové cestování

Lehká šifra

Přejeme krásné letní dny! Ať už máte odpočinek za sebou, zrovna balíte nebo pilně pracujete a schováváte si volno na poslední týden letních prázdnin. K bazénu nebo oceánu, na chatu, pod stan nebo do přímořského letoviska… posíláme jednu letní cestovatelskou šifru. Protože šifrování není nikdy dost.

Proboha, je to plné hvězd!

Lehká šifra

Až oči přechází, z tolika barev, co? Nenechte se zmást, buďte hvězda, to dáte! Vyluštíte hvězdnou šifru hned nebo až za několik světelných let?

Korálky

Lehká šifra

Říká se, že dny jsou jako korálky navlečené na niť našeho života. A zvlášť v tomhle jarním období, jsou některé dny už krásné, jasné a slunečné a jiné zase ještě tmavé a upršené. Pojďte si ty upršené projasnit alespoň naší korálkovou šifrou.

Zase kytka?

Lehká šifra

…to vám nejspíš žádná žena neřekne. Kytky jsou prostě sázka na jistotu. I náš myšák je světem protřelý kavalír a čeká proto na myšku s kytkou. Vy ale nečekejte a luštěte! Nečekáme však, že vám to bude trvat déle jak 30 sekund…