Luštěte s námi

9.11.2023

Šifrovací adventní kalendář 2023

Šifrovací adventní kalendář 2023 je tady. Upečený s láskou jako cukroví, po kterém rozhodně nepřiberete. Nazdobený krásnými ilustracemi a připravený k vytištění. Užijte si chytrý advent s Cryptomania!

Šifrovací adventní kalendář 2023

Ve dvou prvních vydáních Šifrovacího adventního kalendáře jsme se zaměřili na vánoční tradice české a následně zahraniční. Letos jsme dlouho uvažovali, jak připravit tematicky odlišné šifry a z mnoha možností zvítězil jednoduchý nápad. Co je nejhezčí a nejvíce nadčasový vánoční dárek? Odpovídáte možná ponožky, ale za nás je to kniha. Příběh, chutná písmenková polévka, která rozbuší srdce a pohladí duši čtenáře, ideálně s krásnou vazbou a s podařenými ilustracemi.

Čekal nás obtížný úkol zvolit ty správné dětské knihy. Mezi Cryptomaniaky se rozhořel lítý boj. Někdo pokládal logické otázky: Které knihy děti nejvíce čtou? Jaké knihy schovávají rodiče svým dětem? Co jsou ta nejkvalitnější literární díla pro děti? Jiní volili emocionální variantu výběru. Co jsem miloval jako dítě? Co z knih pro děti čtu i nyní? Na co nedám dopustit? Nebyla to lehká cesta.

Nakonec jsme vytvořili soubor, který obsahuje nejznámější pecky současné literatury, ale i knížky, které četli již rodiče či prarodiče současných malých čtenářů. Najdete mezi nimi autory české i zahraniční. Objevíte různé hlavní postavy, chlapce, dívky, party kamarádů, polobohy i zvířata.

Luštěte, čtěte a inspirujte děti k hledání příběhů. Užijte si Šifrovací adventní kalendář i každou stránku knihy, kterou díky němu (třeba znova?) přečtete.

Luděk a Petra, hlavní autoři adventního kalendáře

Jak to funguje?

Na každý den od 1. do 24. prosince máte připraven jeden šifrovací úkol. Kalendář je potřeba si vytisknout a nastříhat (letos jsme jednotlivé úkoly zvětšili na základě vašich připomínek na formát A5, takže tisknete 12 listů A4 se šiframi). Je na vás, jakou podobu kalendáři dáte – někteří z nás máme rádi šifry objevující se každý den zavěšené na šňůrce se světýlky, někdo po bytě ukrývá obálky či úhledné ruličky s čísly.

V každém případě je však v kalendáři na každý prosincový den připravený jeden úkol a jeho výsledkem je vždy jedno smysluplné české slovo. Věříme, že se vám podaří odhalit všechna.

Stejně jako v loňském Šifrovacím adventním kalendáři 2022  jsme i letos využili závěrečnou šifru na 24. prosince, která využije všechna předchozí řešení. Pro vyřešení závěrečné šifry je tedy potřeba, abyste si uschovali všechna předchozí zadání a měli zapsaná jejich hesla.

Stáhněte si adventní kalendář

Šifrovací adventní kalendář si můžete stáhnout za příspěvek podle vlastního uvážení. Od 50 do 500 Kč, jak vám je libo. Využijte jedno z tlačítek níže. Po dokončení objednávky vám přijde odkaz ke stažení šifrovacího adventního kalendáře e-mailem.

Výroba adventního kalendáře je náročná. Jsou to desítky hodin práce celého týmu lidí – od Petry, která výrobu koordinuje, přes Luďka, Katku a Lipču, kteří vymýšlejí šifry, až po kreslířku Oldřišku, grafičku Báru a korektorku Aničku. Budeme moc rádi, pokud se vám kalendář líbí, za drobný příspěvek na pokrytí nákladů. Díky moc!

Jste dobří

Cením si vaší práce a pošlu vám za kalendář pade na dobrý kafe.

Přispěji 50 Kč

Pecka!

Nápad je super a musel dát hrozné práce. Zasloužíte si aspoň kilo!

Přispěji 100 Kč

Hustý!

Každý rok se nemůžu dočkat, až vydáte nový kalendář. Zasloužíte si dvěstěpade!

Přispěji 250 Kč

Ultimátní!

Bez vašeho kalendáře nemůžeme oslavit Vánoce! Pětikilo, a užijte si svátky!

Přispěji 500 Kč

Pro koho je kalendář určen?

Kalendář jsme připravovali tak, aby příjemně vyplnil malý kousek společného času rodičů a jejich dětí. Domníváme se, že samostatně je mohou řešit starší školní děti, mladší děti si zaluští společně s dospělými.

Letošní Šifrovací adventní kalendář 2023 je zhruba stejně náročný k vyřešení, jako loňský Šifrovací adventní kalendář 2022 a o něco těžší než předloňský. Věříme, že u některých knih budou děti schopné pomoci nebo dokonce přijít na princip řešení dřív, než jejich hraví rodiče. 

Připomínáme však, že šifry mají rády společnost. To znamená, že úkoly se budou vždy řešit lépe v (rodinném či kamarádském) mini týmu. Nebojte se tak kalendář využít, i pokud máte menší děti, chce to jen více práce s nimi. 

Jak luštit s dětmi

Šifry z kalendáře jsou připravené pro společné luštění. Ale jistě se shodneme, že nejdůležitější je radost dětí z objevení hesla. Dejte jim tedy šanci. Možná budete někdy znát od začátku správný princip. Ovládněte se a dopřejte dětem pár minut navíc. Pak můžete využít tyto nápady k řešení:

  1. Řekněte nahlas všechny nápady (i zdánlivě úplně hloupé). Pokud jako rodiče znáte řešení, zkuste se spíše dětí ptát než jim dávat jasné návody (Co vidíš? Co to znamená? Co k sobě patří? Co lze spojit? Co můžeme změnit, aby to dávalo smysl?)
  2. Zkuste přesně popsat, co vidíte. Nakreslete si to!
  3. Pokud nejste zkušení luštiči, tak vás může překvapit, že v šifrách se používá anglická abeceda o 26 znacích (bez písmene CH).
  4. Nepomohl by název nebo doprovodný text k úkolu?
  5. Nedají se přečíst první písmena?
Starší Šifrovací adventní kalendáře
Šifrovací adventní kalendář 2022
Šifrovací adventní kalendář 2022

Psali jste si o něj už od léta. Ale dále už čekat nemusíte – tady je! Adventní šifrovací kalendář Cryptomania. Týdny jsme studovali zajímavé vánoční zvyky ve světě a další týdny jsme na vymýšleli zajímavé (a samozřejmě zapeklité) šifry. Tak si jej užijte a ať se líbí!

Adventní kalendář 2023 bude!
Adventní kalendář 2023 bude!

Často v poslední době slýcháme jednu opakující se otázku. Pokud bychom parafrázovali slavný český film, tak by vypadala asi takto: “Nezlobte se, že vás zase obtěžujeme, ale my jsme se nezeptali, jestli máte zase kalendář. Máte na letošek adventní kalendář? A mohli bychom ho vidět?”

Šifrovací adventní kalendář 2021
Šifrovací adventní kalendář 2021

První svíčka na adventním věnci už hoří a začíná doba čekání a těšení se. Abychom i my, Cryptomaniaci, přidali trošku vánoční pohody, rozhodli jsme se všem fanouškům šifer a logických úloh připravit další Šifrovací adventní kalendář.