Luštěte s námi

Šifrovací adventní kalendář 2022

Psali jste si o něj už od léta. Ale dále už čekat nemusíte - tady je! Adventní šifrovací kalendář Cryptomania. Týdny jsme studovali zajímavé vánoční zvyky ve světě a další týdny jsme na vymýšleli zajímavé (a samozřejmě zapeklité) šifry. Tak si jej užijte a ať se líbí!

Šifrovací adventní kalendář 2022

Jak to funguje?

Na každý den od 1. do 24. prosince máte připraven jeden šifrovací úkol. Kalendář je potřeba si vytisknout (hlavně všech 6 listů se šiframi) a nastříhat. Je na vás, jakou podobu kalendáři dáte – někteří z nás máme rádi šifry objevující se každý den zavěšené na šňůrce se světýlky, někdo po bytě ukrývá obálky či úhledné ruličky s čísly.

V každém případě je však v kalendáři na každý prosincový den připravený jeden úkol a jeho výsledkem je vždy jedno smysluplné české slovo. Věříme, že se vám podaří odhalit všechna.

Specialitou letošního Šifrovacího adventního kalendáře je závěrečná šifra na 24. prosince, která využije všechna předchozí řešení. Pro vyřešení závěrečné šifry je tedy potřeba, abyste si uschovali všechna předchozí zadání a měli zapsaná jejich hesla.

Pro koho je kalendář určen?

Kalendář jsme připravovali tak, aby příjemně vyplnil malý kousek společného času rodičů a jejich dětí. Domníváme se, že samostatně je mohou řešit starší školní děti, u všech šifer určitě dokáží pomáhat i mladší děti.

Letošní šifrovací adventní kalendář je o něco náročnější a těžší k vyřešení, než loňský Šifrovací adventní kalendář 2021, přesto věříme, že u mnoha z vánočně světových šifer budou děti schopné pomoci nebo dokonce přijít na princip řešení dřív, než jejich hraví rodiče. 

Připomínáme však, že šifry mají rády společnost. To znamená, že úkoly se budou vždy řešit lépe v (rodinném či kamarádském) mini týmu. Nebojte se tak kalendář využít i pokud máte menší děti, chce to jen více práce s nimi. 

Stáhněte si adventní kalendář

Šifrovací adventní kalendář si můžete stáhnout zdarma nebo přispět podle vlastního uvážení. Využijte jedno z tlačítek níže. Po dokončení objednávky vám přijde odkaz ke stažení šifrovacího adventního kalendáře e-mailem.

Výroba adventního kalendáře je náročná. Jsou to desítky hodin práce celého týmu lidí – od Petry, která výrobu koordinuje, přes Luďka, Lucku, Danču a Lipču kteří vymýšlejí šifry až po kreslířku Oldřišku, grafičku Báru a korektorku Aničku. Budeme moc rádi, pokud se vám kalendář líbí, za drobný příspěvek na pokrytí nákladů. Díky moc!

Díky za kalendář

Stahuji a všem okolo o něm řeknu.

Chci kalendář zdarma
Jste dobří

Cením si vaší práce a pošlu vám za kalendář pade na dobrý kafe.

Přispěji 50,- Kč
Pecka!

Nápad je super a musel dát hrozné práce. Zasloužíte si aspoň kilo!

Přispěji 100,- Kč

Jak luštit s dětmi

Šifry z kalendáře jsou připravené pro společné luštění. Ale jistě se shodneme, že nejdůležitější je radost dětí z objevení hesla. Dejte jim tedy šanci. Možná budete někdy znát od začátku správný princip. Ovládněte se a dopřejte dětem pár minut. Pak můžete využít tyto nápady k řešení:

  1. Řekněte nahlas všechny nápady (i zdánlivě úplně hloupé). Pokud jako rodiče znáte řešení, zkuste se dětí ptát než jim dávat jasné návody (Co vidíš? Co to znamená? Co k sobě patří? Co lze spojit? Co můžeme změnit, aby to dávalo smysl?)
  2. Zkuste přesně popsat, co vidíte. Nakreslete si to!
  3. Pokud nejste zkušení luštiči tak vás může překvapit, že v šifrách se používá anglická abeceda o 26 znacích (bez písmene CH)
  4. Nepomohl by název nebo doprovodný text k úkolu?
  5. Nedají se přečíst první písmena?
Další zajímavosti z Cryptomania
Proboha, je to plné hvězd!
Proboha, je to plné hvězd!

Až oči přechází, z tolika barev, co? Nenechte se zmást, buďte hvězda, to dáte! Vyluštíte hvězdnou šifru hned nebo až za několik světelných let?

Nová nabídka šifrovacích her pro školy
Nová nabídka šifrovacích her pro školy

Přinášíme do vašich tříd, sboroven a kluboven několik možností, jak jednotlivě i týmově šifrovat. Pojďte se bavit, objevovat nové herní principy nebo pátrat po záhadách každého úkolu či celé sady šifer. Už jste viděli naše nové Úkoly učitele Vodičky?

Korálky
Korálky

Říká se, že dny jsou jako korálky navlečené na niť našeho života. A zvlášť v tomhle jarním období, jsou některé dny už krásné, jasné a slunečné a jiné zase ještě tmavé a upršené. Pojďte si ty upršené projasnit alespoň naší korálkovou šifrou.