Luštěte s námi

Šifrovací adventní kalendář 2021

První svíčka na adventním věnci už hoří a začíná doba čekání a těšení se. Abychom i my, Cryptomaniaci, přidali trošku vánoční pohody, rozhodli jsme se všem fanouškům šifer a logických úloh připravit další Šifrovací adventní kalendář.

Šifrovací adventní kalendář 2021

Jak to funguje?

Na každý den od 1. do 24. prosince máte připraven jeden šifrovací úkol. Šifry je potřeba si vytisknout (všech 6 listů) a nastříhat. Pak už je na vás, jaký kalendář z nich poskládáte (úhledné svitky, po bytě ukryté obálky, na záclony zavěšené ozdoby…) Dole na této stránce najdete několik tipů, jak takový kalendář může ve vánoční domácnosti vypadat.

Výsledkem každého úkolu je vždy jedno smysluplné české slovo. Věříme, že se vám podaří odhalit všechna.

 

Kalendář ke stažení


Stáhnout .pdf kalendáře k tisku

Adventní kalendář je zdarma!

Máme radost, že vám můžeme i letos nabídnout Šifrovací adventní kalendář zdarma. Věříme, že si společné luštění užijete. Pokud nám chcete radost trošku vrátit, můžete nám virtuálně poslat jeden z těchto dárků:

Pro koho je kalendář určen?

Kalendář jsme připravovali tak, aby příjemně vyplnil malý kousek společného času rodičů a jejich dětí.

Domníváme se, že samostatně je mohou řešit školní (čtoucí) děti. Do řešení velké části šifer lze bez problémů zapojit i předškoláky. A naopak, dost zábavy si s nimi užijí také hraví dospěláci. Pamatujte, že šifry mají rády společnost. Vždy je větší zábava luštit v rodinném mini týmu. Dále si můžete také přečíst pár tipů, jak řešit šifry s dětmi.

Jednotlivé úkoly by vám neměly zabrat více jak několik málo minut. Pokud by nepřišel ten správný nápad, nebojte se nenápadně kouknout na stránku řešení. Ale nepodvádět! Zkuste vždy najít správný postupu jen u aktuálního úkolu. Pamatujte, že kdo podvádí při luštění, ten nenajde pod stromečkem žádnou šifrovací hru…

Jak luštit s dětmi

Šifry z kalendáře jsou připravené pro společné luštění. Ale jistě se shodneme, že nejdůležitější je radost dětí z objevení hesla. Dejte jim tedy šanci. Možná budete někdy znát od začátku správný princip. Ovládněte se a dopřejte dětem pár minut. Pak můžete využít tyto nápady k řešení:

  1. Řekněte nahlas všechny nápady (i zdánlivě úplně hloupé). Pokud jako rodiče znáte řešení, zkuste se dětí ptát než jim dávat jasné návody (Co vidíš? Co to znamená? Co k sobě patří? Co lze spojit? Co můžeme změnit, aby to dávalo smysl?)
  2. Zkuste přesně popsat, co vidíte. Nakreslete si to!
  3. Pokud nejste zkušení luštiči tak vás může překvapit, že v šifrách se používá anglická abeceda o 26 znacích (bez písmene CH)
  4. Nepomohl by název nebo doprovodný text k úkolu?
  5. Nedají se přečíst první písmena?
  6. Co ještě patří k Vánocům?
Tipy, jak připravit kalendář dětem
Další zajímavosti z Cryptomania
Hru jako dárek? Ano, ale tu správnou, prosím.
Hru jako dárek? Ano, ale tu správnou, prosím.

Chcete darovat šifrovací hru. Skvělý nápad, ale vyberte tu správnou, ať si obdarovaný hru může naplno užít. Určitě se zamyslete, kdo a s kým bude hru hrát.

Šifrovací adventní kalendář 2022
Šifrovací adventní kalendář 2022

Psali jste si o něj už od léta. Ale dále už čekat nemusíte – tady je! Adventní šifrovací kalendář Cryptomania. Týdny jsme studovali zajímavé vánoční zvyky ve světě a další týdny jsme na vymýšleli zajímavé (a samozřejmě zapeklité) šifry. Tak si jej užijte a ať se líbí!

Jak jsme neprošli TMOU!
Jak jsme neprošli TMOU!

Krátké pojednání především pro ty, kdo netuší, co je to ta tma napsaná velkými písmeny s vykřičníkem.