Luštěte s námi

26.11.2021

Šifrovací adventní kalendář 2021

První svíčka na adventním věnci už hoří a začíná doba čekání a těšení se. Abychom i my, Cryptomaniaci, přidali trošku vánoční pohody, rozhodli jsme se všem fanouškům šifer a logických úloh připravit další Šifrovací adventní kalendář.

Šifrovací adventní kalendář 2021

Jak to funguje?

Na každý den od 1. do 24. prosince máte připraven jeden šifrovací úkol. Šifry je potřeba si vytisknout (všech 6 listů) a nastříhat. Pak už je na vás, jaký kalendář z nich poskládáte (úhledné svitky, po bytě ukryté obálky, na záclony zavěšené ozdoby…) Dole na této stránce najdete několik tipů, jak takový kalendář může ve vánoční domácnosti vypadat.

Výsledkem každého úkolu je vždy jedno smysluplné české slovo. Věříme, že se vám podaří odhalit všechna.

Pro koho je kalendář určen?

Kalendář jsme připravovali tak, aby příjemně vyplnil malý kousek společného času rodičů a jejich dětí.

Domníváme se, že samostatně je mohou řešit školní (čtoucí) děti. Do řešení velké části šifer lze bez problémů zapojit i předškoláky. A naopak, dost zábavy si s nimi užijí také hraví dospěláci. Pamatujte, že šifry mají rády společnost. Vždy je větší zábava luštit v rodinném mini týmu. Dále si můžete také přečíst pár tipů, jak řešit šifry s dětmi.

Jednotlivé úkoly by vám neměly zabrat více jak několik málo minut. Pokud by nepřišel ten správný nápad, nebojte se nenápadně kouknout na stránku řešení. Ale nepodvádět! Zkuste vždy najít správný postupu jen u aktuálního úkolu. Pamatujte, že kdo podvádí při luštění, ten nenajde pod stromečkem žádnou šifrovací hru…

Stáhněte si adventní kalendář

Šifrovací adventní kalendář si můžete stáhnout za drobný příspěvek. Využijte jedno z tlačítek níže. Po dokončení objednávky vám přijde odkaz ke stažení šifrovacího adventního kalendáře e-mailem.

Výroba adventního kalendáře je náročná. Jsou to desítky hodin práce celého týmu lidí – od Anny, která výrobu koordinuje, přes Luďka, Lucku a Lipču kteří vymýšlejí šifry až po kreslířku Oldřišku a grafičku Báru. Proto jsme se rozhodli vždy starší kalendáře nabízet za drobný příspěvek na pokrytí nákladů. Díky moc!

Jste dobří

Cením si vaší práce a pošlu vám za kalendář pade na dobrý kafe.

Přispěji 50,- Kč

Pecka!

Nápad je super a musel dát hrozné práce. Zasloužíte si aspoň kilo!

Přispěji 100,- Kč

Jak luštit s dětmi

Šifry z kalendáře jsou připravené pro společné luštění. Ale jistě se shodneme, že nejdůležitější je radost dětí z objevení hesla. Dejte jim tedy šanci. Možná budete někdy znát od začátku správný princip. Ovládněte se a dopřejte dětem pár minut. Pak můžete využít tyto nápady k řešení:

  1. Řekněte nahlas všechny nápady (i zdánlivě úplně hloupé). Pokud jako rodiče znáte řešení, zkuste se dětí ptát než jim dávat jasné návody (Co vidíš? Co to znamená? Co k sobě patří? Co lze spojit? Co můžeme změnit, aby to dávalo smysl?)
  2. Zkuste přesně popsat, co vidíte. Nakreslete si to!
  3. Pokud nejste zkušení luštiči tak vás může překvapit, že v šifrách se používá anglická abeceda o 26 znacích (bez písmene CH)
  4. Nepomohl by název nebo doprovodný text k úkolu?
  5. Nedají se přečíst první písmena?
  6. Co ještě patří k Vánocům?

Adventní kalendář jen za pár korun!

Rozhodli jsme se, že vám ponecháme možnost si i starší adventní kalendáře pořídit. Věříme, že cena je pro vás dostatečně nízká, ale nám pokryje náklady, a vy si tak užijete společné luštění. Pokud nám chcete radost trošku vrátit, můžete nám virtuálně poslat jeden z těchto dárků:

Tipy, jak připravit kalendář dětem
Další zajímavosti z Cryptomania
Zašifrovaná zaklínadla
Zašifrovaná zaklínadla

Milujete náš Šifrovací adventní kalendář? Tak toto je jeho letní varianta…
Dveře kouzelnické školy se prudce zabouchly. Za tvými zády. Nebyl to vyhazov, ale prostě jen další zkouška. Dobrodružství ve světě plném příšer i neuvěřitelných zážitků. Ale také plné obtížných úkolů, kouzel či zašifrovaných zaklínadel. Je čas vyrazit.

Se Sedmičkou do Trojské kotliny
Se Sedmičkou do Trojské kotliny

Výlet se šiframi okolo Vltavy? Na kole, na koloběžce nebo i pěšky. Vyrazte s námi a s MČ Praha 7 na výpravu Trojskou kotlinou.

Vyrazte s námi na Kamenku
Vyrazte s námi na Kamenku

Naše domovské Brno jsme v posledních letech trochu zanedbávali, co se týká nových her. Poslední vydanou hrou zde byl před lety Moravský Manchester a loni jsme alespoň řádně upravili naši první hru o dobývání Brna švédskou armádou. Teď ale přichází úplná novinka – Lišáci z Kamenky!