Šifry a jejich svět

Jak jsme neprošli TMOU!

Krátké pojednání především pro ty, kdo netuší, co je to ta tma napsaná velkými písmeny s vykřičníkem.

Jak jsme neprošli TMOU!

Pokud jste nezabloudili na tento článek opravdu úplně omylem, tak je docela jisté, že jste někdy v životě luštili nějakou šifru. Snad to byla některá šifra od Cryptomania, možná to byla morseovka na táboře, třeba máte pocit, že jste se setkali s šiframi v rámci únikové hry. Tento krátký textík by vás rád upozornil, že mimo všechny tyto popsané světy (Cryptomania, táborový i únikovkářský), existuje ještě jedna velká oblast plná zapeklitých zašifrovaných zpráv. Svět nekomerčních šifrovacích her.

Je to komunita (vážně velká), je to životní styl (čelovka a přenosná židlička vždy a všude), je to tradice (v ČR o mnoho delší než nějaké únikovky), je to československý fenomén (můžeme o tom diskutovat, ale jinde ve světě se takto neluští). A jak to tak bývá, všechno souvisí se vším. Inspirací pro šifrovačky byly mimo jiné táborové hry. Cryptomania naopak vznikla díky šifrovačkám. Velké šifrovací hry pro dospělé mají u nás tradici dvacet tři let. Dobře se to počítá, přesně tolikátý byl totiž letošní ročník největší, nejstarší a nejobtížnější šifrovací hry ve známém vesmíru TMOU!. Opravdu, už po dvacáté třetí stála v Brně nekonečná řada týmů (letos 263) na startu šifrovacího závodu, kde je největší motivací porazit nejbližší kamarády.

Mohlo by se zdát, že cílem takového závodu je vyhrát, ale zkušení hráči vědí, že to je podobně naivní jako očekávat, že český fotbalový tým vyhraje Ligu mistrů. Ono to je dokonce tak, že TMOU! nejdete s myšlenkou dokončení hry. Hra je pekelně těžká, postavená tak, aby byla výzvou i pro ty nejlepší a nejzkušenější týmy. Takže ambice běžného týmu není nalezení cíle, ale přežití v dobré náladě až do konce a ulovení stanoviště s co nejvyšším číslem (co nejdále ve hře). Mimochodem, letošní hrou se z výše uvedeného počtu týmů dokázaly prokousat pouze čtyři až do cíle.

Na TMOU! pravidelně nechybí ani náš tým Cryptomaniaků. Můžete si říkat, že máme výhodu, když jsou šifry náš denní chleba, ale věřte, že vytváření a luštění šifer jsou zcela odlišné disciplíny. Hra začíná tradičně v pátek v podvečer a šifry je možné luštit do sobotního poledne. Vzhledem k listopadovému termínu to znamená dlouhou noc plnou svitu čelovek, nevyspání a zimy, která se prodírá i přes osm vrstev oblečení. Pokud se nedaří, můžete řešit šifru i několik hodin. Nebo se vám nepodaří vyluštit ji vůbec a skončíte ráno někde v polích za Brnem jako polozmrzlé sousoší, které obdivují tu pokojní obyvatelé venčící svá psiska, tu skupina otužilců, která skáče do nedalekého rybníka. Ještě, že v případě TMOU! lze v průběhu noci podporovat morálku její skvělou hymnou.

TMOU! jsme letos opět neprošli. Čímž jsme splnili naše očekávání. Zato jsme si užili pěknou procházku (cca 25 kilometrů) a spánek od sobotního odpoledne do nedělního rána byl opravdu zasloužený. Nejdůležitější je vlastně vždy to zjištění, že jsme ještě dost drsní, abychom strávili listopadovou noc venku. Že jsme dost kamarádi, abychom si luštění užili. A že jsme dost chytří, abychom dokázali opustit alespoň start. Velké šifrovací hry jsou výzva v mnoha směrech. Přijďte to taky zkusit.

Kromě šifrovací hry TMOU! můžete v průběhu roku vyrazit i na několik desítek dalších šifrovaček. Můžete vybrat hru přiměřeně obtížnou, denní i přes noc. Nebo dokonce luštitelnou z tepla domova. Vše najdete přehledně v tomto kalendáři.

Mohlo by vás zajímat…
PF 2024
PF 2024

Oslavte s námi Nový rok v duchu mayské kultury kdesi na Yucatánu. Můžete si tam zaletět nebo si zahrajte naši hru Návrat Nefritového hada a užijte si k tomu chutnou zašifrovanou hostinu.

Hanojské, totiž Mayské věže
Hanojské, totiž Mayské věže

Při tvorbě hry Návrat Nefritového hada nám přebyla jedna šifra. Pokud už hru s pyramidami máte, můžete si šifru vyluštit s jejich pomocí. Šifra by se tak měla jmenovat spíše Mayské věže. Zvládnete to?

Šifrovací adventní kalendář 2023
Šifrovací adventní kalendář 2023

Šifrovací adventní kalendář 2023 je tady. Upečený s láskou jako cukroví, po kterém rozhodně nepřiberete. Nazdobený krásnými ilustracemi a připravený k vytištění. Užijte si chytrý advent s Cryptomania!