Z kanceláře

Vezměte si nápovědu!

Pokud jste se někdy pokusili projít všechny nástrahy nějaké šifrovací hry nebo únikové místnosti, určitě jste narazili na různé systémy nápověd nebo jiných pomůcek, které vám mají umožnit dokončit hru včas. Nenechat vás utopit v bažině příliš obtížných úkolů a udržet motivaci vašeho týmu k dokončení hry. Přečtěte si, jak tohle řešíme ve hrách Cryptomania.

Vezměte si nápovědu!

Sami dobře víme, jak těžké je přiznat, že náš šifrovací tým právě k téhle úloze už prostě nic moudrého nenapadá. Když se vám nedaří vyluštit šifru, tak si možná stejně jako my říkáte: “Už jsme přeci zkusili všechno a nic z toho neleze. Je to překombinovaná blbost, ten, kdo to vytvořil je magor, protože tohle přeci nemůže nikdo dát.”

V tento okamžik do hry vstupuje její tvůrce či organizátor. Ozývá se z vysílačky jako hlas z hůry, vstupuje do hry jako deus ex machina nebo v případě her bez instruktora připravuje lákavé tlačítko v herním systému s nápisem NÁPOVĚDA.

Jak fungují nápovědy na hrách Cryptomania?

U venkovních šifrovacích her máte k dispozici nápovědu nebo řešení (možnost úkol přeskočit). Nápověda by vám měla poradit princip, na kterém je šifra postavena. 

U šifrovacích her na doma nabízíme hned dvě nápovědy a řešení (možnost úkol přeskočit).

Jakou nápovědu si máte vybrat?

  • 1. nápovědu – nemáte žádný nápad, vůbec nevíte odkud začít
  • 2. nápovědu – šifru jste rozpracovali, myslíte si, že víte, jak ji řešit, ale nedaří se vám to doluštit nebo vám chybí informace
  • Řešení – zkoušíte luštit už docela dlouho a nápovědy vám nepomohly? Pojďte raději na další úkol.

Hlavním úkolem, který musí organizátor hry rozčísnout, je, jak napovědět. Ani málo, ani moc, spíše motivovat k dalšímu řešení a tak trošku potěšit hráče, že na to šel dobře a chyběl mu jen takhle malý kousíček k úspěchu.

Ty hlasy z hůry to mají jednoduché. Reagují na to, co se zrovna děje. Ale předpřipravené nápovědy, tam je to větší oříšek. V Cryptomanii systém nápověd často a opakovaně řešíme. Koukáme se, které nefungují. Zjišťujeme, které vám nepomohly. Čteme vaše zpětné vazby, kde nám slušně ale důrazně sdělujete, jak vám nápověda byla úplně… (na nic). Dobrá tedy. Je tady systém nápověd Cryptomania ve své vylepšené aktualizované vyladěné vyleštěné precizní podobě (více v šedém boxu).

Další zajímavosti z Cryptomania
Hanojské, totiž Mayské věže
Hanojské, totiž Mayské věže

Při tvorbě hry Návrat Nefritového hada nám přebyla jedna šifra. Pokud už hru s pyramidami máte, můžete si šifru vyluštit s jejich pomocí. Šifra by se tak měla jmenovat spíše Mayské věže. Zvládnete to?

Šifrovací adventní kalendář 2023
Šifrovací adventní kalendář 2023

Šifrovací adventní kalendář 2023 je tady. Upečený s láskou jako cukroví, po kterém rozhodně nepřiberete. Nazdobený krásnými ilustracemi a připravený k vytištění. Užijte si chytrý advent s Cryptomania!

Cesta k Nefritovému hadovi
Cesta k Nefritovému hadovi

Zajímá vás, co všechno je potřeba připravit, aby vznikla nová hra? Tak vstupte, otevíráme dveře do naší dílny soustruhů na vybroušené šifry a tkalcovských stavů k utkání příběhů.