Z kanceláře

Vezměte si nápovědu!

Pokud jste se někdy pokusili projít všechny nástrahy nějaké šifrovací hry nebo únikové místnosti, určitě jste narazili na různé systémy nápověd nebo jiných pomůcek, které vám mají umožnit dokončit hru včas. Nenechat vás utopit v bažině příliš obtížných úkolů a udržet motivaci vašeho týmu k dokončení hry. Přečtěte si, jak tohle řešíme ve hrách Cryptomania.

Vezměte si nápovědu!

Sami dobře víme, jak těžké je přiznat, že náš šifrovací tým právě k téhle úloze už prostě nic moudrého nenapadá. Když se vám nedaří vyluštit šifru, tak si možná stejně jako my říkáte: “Už jsme přeci zkusili všechno a nic z toho neleze. Je to překombinovaná blbost, ten, kdo to vytvořil je magor, protože tohle přeci nemůže nikdo dát.”

V tento okamžik do hry vstupuje její tvůrce či organizátor. Ozývá se z vysílačky jako hlas z hůry, vstupuje do hry jako deus ex machina nebo v případě her bez instruktora připravuje lákavé tlačítko v herním systému s nápisem NÁPOVĚDA.

Jak fungují nápovědy na hrách Cryptomania?

U venkovních šifrovacích her máte k dispozici nápovědu nebo řešení (možnost úkol přeskočit). Nápověda by vám měla poradit princip, na kterém je šifra postavena. 

U šifrovacích her na doma nabízíme hned dvě nápovědy a řešení (možnost úkol přeskočit).

Jakou nápovědu si máte vybrat?

  • 1. nápovědu – nemáte žádný nápad, vůbec nevíte odkud začít
  • 2. nápovědu – šifru jste rozpracovali, myslíte si, že víte, jak ji řešit, ale nedaří se vám to doluštit nebo vám chybí informace
  • Řešení – zkoušíte luštit už docela dlouho a nápovědy vám nepomohly? Pojďte raději na další úkol.

Hlavním úkolem, který musí organizátor hry rozčísnout, je, jak napovědět. Ani málo, ani moc, spíše motivovat k dalšímu řešení a tak trošku potěšit hráče, že na to šel dobře a chyběl mu jen takhle malý kousíček k úspěchu.

Ty hlasy z hůry to mají jednoduché. Reagují na to, co se zrovna děje. Ale předpřipravené nápovědy, tam je to větší oříšek. V Cryptomanii systém nápověd často a opakovaně řešíme. Koukáme se, které nefungují. Zjišťujeme, které vám nepomohly. Čteme vaše zpětné vazby, kde nám slušně ale důrazně sdělujete, jak vám nápověda byla úplně… (na nic). Dobrá tedy. Je tady systém nápověd Cryptomania ve své vylepšené aktualizované vyladěné vyleštěné precizní podobě (více v šedém boxu).

Další zajímavosti z Cryptomania
Proboha, je to plné hvězd!
Proboha, je to plné hvězd!

Až oči přechází, z tolika barev, co? Nenechte se zmást, buďte hvězda, to dáte! Vyluštíte hvězdnou šifru hned nebo až za několik světelných let?

Nová nabídka šifrovacích her pro školy
Nová nabídka šifrovacích her pro školy

Přinášíme do vašich tříd, sboroven a kluboven několik možností, jak jednotlivě i týmově šifrovat. Pojďte se bavit, objevovat nové herní principy nebo pátrat po záhadách každého úkolu či celé sady šifer. Už jste viděli naše nové Úkoly učitele Vodičky?

Korálky
Korálky

Říká se, že dny jsou jako korálky navlečené na niť našeho života. A zvlášť v tomhle jarním období, jsou některé dny už krásné, jasné a slunečné a jiné zase ještě tmavé a upršené. Pojďte si ty upršené projasnit alespoň naší korálkovou šifrou.