Novinky o hrách

Statistika nuda je? Ale kdeže…

Pro město Brno jsme vytvořili novou šifrovací hru. Ponořte se s námi do Brna v číslech! Kromě toho, že si dobře zaluštíte se taky dozvíte ty největší zajímavosti o Brně a jeho obyvatelích...

Statistika nuda je? Ale kdeže…

Tisíc lidí si loni nově zapsalo do kolonky „trvalé bydliště“ město Brno a počet obyvatel tak vzrostl na 381 tisíc. Dětí se zato narodilo (stejně jako jinde v České republice) ve srovnání s rokem 2021 méně. Nejméně v novodobé historii bylo rozvodů – 659. Nejen demografická, ale i další zajímavá data o městě (třeba kolik bylo požárů, kolik stál průměrně byt nebo kolik spadlo srážek) shrnuje zpráva Brno v číslech.

Každoročně připravuje oddělení dat, analýz a evaluací Magistrátu města Brna souhrn základních informací o Brně zachycující data za uplynulý rok pomocí jednoduchých infografik. Fakta jsou dostupná i v anglické mutaci. V červnu a červenci je Brňané uvidí i v offline prostředí: plakáty s vybranými čísly a odkazem na datový portál data.brno.cz se objeví zejména na zastávkách nebo na obrazovkách ve vozech MHD.

V letošním roce k plakátům a webové prezentaci přibyla i šifrovací hra z naší dílny. V šesti krátkých úkolech, zaměřených na témata turismu, volného času, dopravy, vzdělávání, vlastního města Brna a volného času jistě najdete zajímavé informace (a třeba i ukrytá hesla). Věříme, že vás to může motivovat k hlubšímu prozkoumání dat o městě.

Statistiky o Brně, které jsou na datovém portálu města shromážděny, pocházejí z různých zdrojů. Jedná se například o údaje přebírané od Českého statistického úřadu, Českého hydrometeorologického ústavu nebo Policie České republiky i dalších, převážně veřejných institucí. Jen malou část dat město samo měří nebo nakupuje. V takovém případě se jedná například o pravidelně se opakující sociologické průzkumy nebo o nákupy dat od mobilních operátorů.

Tak na co čekáte? Informace o hře najdete v sekci Gamifikace a stránky vlastní hry pak na https://trails.cryptomania.cz/brno-v-cislech

Aktuálně z Cryptomania
Adventní kalendář 2023 bude!
Adventní kalendář 2023 bude!

Často v poslední době slýcháme jednu opakující se otázku. Pokud bychom parafrázovali slavný český film, tak by vypadala asi takto: “Nezlobte se, že vás zase obtěžujeme, ale my jsme se nezeptali, jestli máte zase kalendář. Máte na letošek adventní kalendář? A mohli bychom ho vidět?”

Konec Výletů za šiframi
Konec Výletů za šiframi

Jak jsme již delší dobu avizovali, všechny tři hry z knížky Výlety za šiframi, jsou nyní ukončené. Proč se tak stalo a co dělat, pokud knihu máte a hry jste nestihli, se dočtete níže. Rozhodně nemusíte zoufat, od jara (pokud vše půjde dobře) bychom dvě z her chtěli spustit znovu a samostatně. Ke hrám se tedy konečně dostanou i ti, co knihu nemají!

Prázdninové cestování
Prázdninové cestování

Přejeme krásné letní dny! Ať už máte odpočinek za sebou, zrovna balíte nebo pilně pracujete a schováváte si volno na poslední týden letních prázdnin. K bazénu nebo oceánu, na chatu, pod stan nebo do přímořského letoviska… posíláme jednu letní cestovatelskou šifru. Protože šifrování není nikdy dost.