Novinky o hrách

Statistika nuda je? Ale kdeže…

Pro město Brno jsme vytvořili novou šifrovací hru. Ponořte se s námi do Brna v číslech! Kromě toho, že si dobře zaluštíte se taky dozvíte ty největší zajímavosti o Brně a jeho obyvatelích...

Statistika nuda je? Ale kdeže…

Tisíc lidí si loni nově zapsalo do kolonky „trvalé bydliště“ město Brno a počet obyvatel tak vzrostl na 381 tisíc. Dětí se zato narodilo (stejně jako jinde v České republice) ve srovnání s rokem 2021 méně. Nejméně v novodobé historii bylo rozvodů – 659. Nejen demografická, ale i další zajímavá data o městě (třeba kolik bylo požárů, kolik stál průměrně byt nebo kolik spadlo srážek) shrnuje zpráva Brno v číslech.

Každoročně připravuje oddělení dat, analýz a evaluací Magistrátu města Brna souhrn základních informací o Brně zachycující data za uplynulý rok pomocí jednoduchých infografik. Fakta jsou dostupná i v anglické mutaci. V červnu a červenci je Brňané uvidí i v offline prostředí: plakáty s vybranými čísly a odkazem na datový portál data.brno.cz se objeví zejména na zastávkách nebo na obrazovkách ve vozech MHD.

V letošním roce k plakátům a webové prezentaci přibyla i šifrovací hra z naší dílny. V šesti krátkých úkolech, zaměřených na témata turismu, volného času, dopravy, vzdělávání, vlastního města Brna a volného času jistě najdete zajímavé informace (a třeba i ukrytá hesla). Věříme, že vás to může motivovat k hlubšímu prozkoumání dat o městě.

Statistiky o Brně, které jsou na datovém portálu města shromážděny, pocházejí z různých zdrojů. Jedná se například o údaje přebírané od Českého statistického úřadu, Českého hydrometeorologického ústavu nebo Policie České republiky i dalších, převážně veřejných institucí. Jen malou část dat město samo měří nebo nakupuje. V takovém případě se jedná například o pravidelně se opakující sociologické průzkumy nebo o nákupy dat od mobilních operátorů.

Tak na co čekáte? Informace o hře najdete v sekci Gamifikace a stránky vlastní hry pak na https://trails.cryptomania.cz/brno-v-cislech

Aktuálně z Cryptomania
PF 2024
PF 2024

Oslavte s námi Nový rok v duchu mayské kultury kdesi na Yucatánu. Můžete si tam zaletět nebo si zahrajte naši hru Návrat Nefritového hada a užijte si k tomu chutnou zašifrovanou hostinu.

Hanojské, totiž Mayské věže
Hanojské, totiž Mayské věže

Při tvorbě hry Návrat Nefritového hada nám přebyla jedna šifra. Pokud už hru s pyramidami máte, můžete si šifru vyluštit s jejich pomocí. Šifra by se tak měla jmenovat spíše Mayské věže. Zvládnete to?

Šifrovací adventní kalendář 2023
Šifrovací adventní kalendář 2023

Šifrovací adventní kalendář 2023 je tady. Upečený s láskou jako cukroví, po kterém rozhodně nepřiberete. Nazdobený krásnými ilustracemi a připravený k vytištění. Užijte si chytrý advent s Cryptomania!