Luštěte s námi

Šifrovací balíček pro školy a neziskovky

Cryptomania má dárek pro všechny školy a neziskové organizace. Balíček sedmi šifer k využití ve vašich hodinách, na schůzkách, při přípravě vlastní šifrovačky... Fantazii se meze nekladou.

Šifrovací balíček pro školy a neziskovky

Milí učitelé, vedoucí, lektoři a vůbec všichni, kdo stále hledáte a objevujete novou inspiraci pro práci s dětmi. Posíláme vám pozdrav z šifrovací dílny Cryptomania a přikládáme nabídku sedmi šifer k volnému využití.

Je na vás, zda tyto šifry využijete:

 • ke společnému luštění na začátku hodiny/schůzky a pomocí šifry tento společný čas
  nastartujete,
 • k ukončení hodiny/schůzky jako odměnu za práci vás i vašich dětí,
 • jako dobrodružný úkol na doma,
 • jako podklad pro vytvoření akční šifrovačky v nedalekém parku,
 • nebo jakýmkoliv dalším báječným způsobem.

Šifry stačí vytisknout a máte program na odpoledne, nebo třeba zahřívačku na hodinu angličtiny. Najdete tu nápovědu, jak šifru řešit, autorské řešení a heslo, které hledáte. Přidali jsme i drobnou motivaci, kterou může šifru uvést.

Šifry nejsou speciálně vytvořené pro tento účel. Jsou to šifry z naší databanky. Pokud Cryptomanii sledujete třeba na Facebooku, mohli jste některé z nich potkat. Teď se vám ale dostávají do ruky v úhledně zabaleném balíčku převázaném mašlí s nápovědami i řešeními a také v dostatečné kvalitě k případnému tisku. A naším svolením je využít dle libosti.

Jak luštit šifry a logické úkoly

Šifry jsou v našem pojetí v podstatě nestrukturované úkoly. To znamená, že od začátku víte, jak má vypadat výsledek – HESLO je jedno smysluplné české slovo. Ale nikdo vám nedává návod, jak se k němu dostat. Nejlepší cestou je týmové řešení, které obsahuje tyto kroky:

 1. Mluvte spolu a pojmenujte si, co vidíte.
 2. Nechte bouřit mozky a dejte dohromady společné nápady.
 3. Očekávejte, že narazíte i na slepou cestu, která nepovede ke správnému řešení.
 4. Inspirujte se podobou šifry nebo jejím názvem, často to pomůže.
 5. Pokud si myslíte, že máte vše a nevíte, co dál, přečtěte první písmena.Kam dál?
Kam dál?
PF 2024
PF 2024

Oslavte s námi Nový rok v duchu mayské kultury kdesi na Yucatánu. Můžete si tam zaletět nebo si zahrajte naši hru Návrat Nefritového hada a užijte si k tomu chutnou zašifrovanou hostinu.

Hanojské, totiž Mayské věže
Hanojské, totiž Mayské věže

Při tvorbě hry Návrat Nefritového hada nám přebyla jedna šifra. Pokud už hru s pyramidami máte, můžete si šifru vyluštit s jejich pomocí. Šifra by se tak měla jmenovat spíše Mayské věže. Zvládnete to?

Šifrovací adventní kalendář 2023
Šifrovací adventní kalendář 2023

Šifrovací adventní kalendář 2023 je tady. Upečený s láskou jako cukroví, po kterém rozhodně nepřiberete. Nazdobený krásnými ilustracemi a připravený k vytištění. Užijte si chytrý advent s Cryptomania!