Novinky o hrách

22.9.2022

Dan zasypal Emila pískem z Trabantu

Zní to jako šifra? Ale není. Přeloženo do srozumitelného jazyka. Známý cestovatel Dan Přibáň posypal hru Šifry Emila Holuba (ještě známějšího cestovatele - Dane, promiň) pískem, který vymetl ze svého Trabantu.

Dan zasypal Emila pískem z Trabantu

Zní to jako šifra? Ale není. Přeloženo do srozumitelného jazyka. Známý cestovatel Dan Přibáň posypal hru Šifry Emila Holuba (ještě známějšího cestovatele – Dane, promiň) pískem, který vymetl ze svého Trabantu.

A proč to dělal? Pokřtil tak velice symbolicky prachem z cest novou šifrovací hru, kterou společně vytvořily společnosti Cryptomania a DINO Toys.

Na křtu zaznělo mnoho přání, ale také řada slov o tom, co nám tvůrcům dělá na hře radost.

Hra má české téma. Podle Emila Holuba se nejen jmenuje, ale také o něm ledacos vypráví. Ač je celkový herní příběh fikcí, tak druhá africká výprava před 150 lety rozhodně skutečná.

Zapomeňte na slovo únikovka. A naučte se slovo šifrovačka. Tedy hra složená z šifer a logických úkolů.

Možná zbytečné je vysvětlovat lidem znalým Cryptomaii, co je to šifra. Ale máme takové pěkné přirovnání. Všichni si dokážete představit, co je to hlavolam. Záhadný předmět, kde je od začátku jasné, co je cílem (vyndat ježka z klece, složit tangram), ale není stanoveno, jak to udělat. Jasné, nemyslíte? Tak šifra je hlavolam, u kterého je výhodné, dokonce až téměř nezbytné, aby jej řešil tým hráčů. Šifry mají rády společnost. Při luštění šifer máte sdílet nápady, máte se smát těm praštěným, zapisovat vše a nakonec objevit, že jeden z těch super bláznivých nápadů vede k cíli. Víc hlav, více vyluští.

Šifrování ve spojení se jménem Emila Holuba voní jako africký podvečer a poklidnou chvíli ve vašem obýváku promění obratem ruky v dobrodružství, cestu divočinou před 150 lety. Zbývá, stejně jako to udělal Emil, najít vhodné parťáky na cestu, otevřít krabičku s Viktoriinými vodopády a pustit se do hry.