Novinky o hrách

Cesta k Nefritovému hadovi

Zajímá vás, co všechno je potřeba připravit, aby vznikla nová hra? Tak vstupte, otevíráme dveře do naší dílny soustruhů na vybroušené šifry a tkalcovských stavů k utkání příběhů.

Cesta k Nefritovému hadovi

Samuel Stoneheart se jako hrdina příběhu hry Návrat Nefritového hada narodil už někdy na přelomu jara a léta. To je totiž nejvyšší čas pro start plánování online hry s premiérou na Vánoce. Na následujících řádcích nabízíme rychlý pohled do naší cryptodílny.

Jak tedy vznikal Návrat Nefritového hada ?

Věděli jsme, že chceme udělat tentokrát hru středně těžkou, tzn. obtížnější než Případ jablka sváru v minulém roce, ale o mnoho lehčí než třeba detektivka Před pikolou za pikolou.

Nevím, zda jste se někdy snažili v týmu kreativně tvořit? Pokud ano, jistě víte, že je to proces často plný emocí a opravdu dlouhých diskuzí nad věcmi, které nelze racionálně rozhodnout. Kreativní proces si prostě žádá své oběti – trochu ostřejších slov, hádání i smiřování, hromadu společně vypitých hrnků kávy, nějaké ty snězené tabulky čokolády a alespoň jedno bouchnutí dveřmi.

Téma k nám ale tentokrát přišlo skoro samo. Kromě toho, že Zbyšek a Luděk vyrostli na filmech s Indiana Jonesem, tak Zbyšek s Petrou a Bárou právě chystali dětský tábor s celotáborovkou na téma Mayů. Překvapivě i název Návrat nefritového hada byl jako jeden z prvních návrhů přijat všemi zúčastněnými členy týmu.

Máme tedy Samuela Stonehearta, archeologa, který byl v době před dvaceti kily něco jako akční hrdina. Jen ten bič mu chyběl. Zasazujeme jej do příběhu, který je zcela v souladu s moderními trendy v práci s vzácnými artefakty. Nefritový had se bude vracet na své původní místo v Mayské pyramidě.

Do práce se pouští kreativní sekce, tedy Luděk a armáda externistů – tvůrců šifer. Organizujeme stormovací online setkání (alespoň něco užitečného nás naučilo covidové období). Vymýšlíme první strukturu šifer a dáváme dohromady set nápadů s čím se v rámci tématu dá pracovat. Padají slova jako pyramida, artefakt, cestování, bohové, Tlachtli (že chcete vědět, co to je?).

Vzniká první varianta herní struktury (později se ještě několikrát změní). Luděk píše herní příběh a v srpnu vypráví jeho rozšířenou verzi po večerech na týdenní akci rodin s dětmi. Do příběhu se dostávají detaily. Ti, co se na hře podílí, znají pravidla Tlachtli jako své boty, znají barvy pro světové strany a v noci se jim zjevují ve snech bohové různých tvarů i podob.

Tvoříme prototypy šifer. Poprvé šifry luštíme v rámci Cryptomanie. Ladíme, doplňujeme, měníme. V září máme mnoho jiné práce na firemních kurzech a proces se lehce zadrhne.

Středně těžká hra na doma
Hra je dostupná v češtině.

Návrat
Nefritového hada

Návrat Nefritového hada Středně těžká hra na doma

Artefakt se vrací na své místo v mayském chrámu. A přinese to řadu starostí.

V říjnu a listopadu testujeme celou hru. Připravujeme marketingové texty a prodejní stránku hry. Následně ladíme kompletní příběh. Mezitím vzniká herní systém a ilustrátorka kreslí obrázky. Využíváme také umělou inteligenci, která nám vykresluje několik obrázků pro herní brožuru.

Zbývá grafika, sazba, korektury, opravy chyb, které se nečekaně vynořily. Pak zařídit tisk, poskládat dostatek krabiček a hry zkompletovat. A to je ta chvíle, kdy hra už může k vám, aby počkala zabalená do Štědrého dne. Počkat, my musíme ještě do studia – příběh je třeba namluvit.

Když je hotovo, už se jen těšíme, až budeme sledovat, kolik týmů si zahraje přímo na Vánoce.

Děkujeme, že s námi luštíte.
Vaši Cryptomaniaci.

Aktuálně z Cryptomania
PF 2024
PF 2024

Oslavte s námi Nový rok v duchu mayské kultury kdesi na Yucatánu. Můžete si tam zaletět nebo si zahrajte naši hru Návrat Nefritového hada a užijte si k tomu chutnou zašifrovanou hostinu.

Hanojské, totiž Mayské věže
Hanojské, totiž Mayské věže

Při tvorbě hry Návrat Nefritového hada nám přebyla jedna šifra. Pokud už hru s pyramidami máte, můžete si šifru vyluštit s jejich pomocí. Šifra by se tak měla jmenovat spíše Mayské věže. Zvládnete to?

Šifrovací adventní kalendář 2023
Šifrovací adventní kalendář 2023

Šifrovací adventní kalendář 2023 je tady. Upečený s láskou jako cukroví, po kterém rozhodně nepřiberete. Nazdobený krásnými ilustracemi a připravený k vytištění. Užijte si chytrý advent s Cryptomania!